Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód

Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód kiedyś, a dziś ?

Pożyczanie w instytucjach innych niż banki to nie nowość, jednak ich popularność dopiero w ostatnich kilku latach zdecydowanie wzrosła. Nic w tym dziwnego. Po latach oszustw i nieuczciwych praktyk niektórych firm pożyczkowych wprowadzono ustawę, dzięki której korzystanie z ofert pozabankowych nie wiąże się z ryzykiem. W ten sposób zdjęto łatkę oszustwa szczególnie z tych firm, które od zawsze kierowały się uczciwymi zasadami, jednak wrzucane były do jednego worka z tymi, dla których dobro klienta było na ostatnim miejscu.

Kilka słów o ustawie antylichwiarskiej

Jak wskazuje autor bloga Rekin finansów1 celem ustawy antylichwiarskiej było:

„wyeliminowanie nieuczciwych praktyk stosowanych przez część firm udzielających kredytów konsumenckich, które nie muszą mieć zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na prowadzenie działalności. […] Ustawa prowadziła przede wszystkim limit pozaodsetkowych kosztów kredytu oraz mechanizm, który znacząco miał ograniczyć proceder rolowania długu i podbijania w ten sam sposób jego całkowitego kosztu”.

Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód – zmiany na korzyść klientów

  • Koszty pozaodstekowe – jeszcze kilka lat temu były całkowicie bez limitu, a ich wysokość często przerastała kwotę samego zobowiązania. Ustawa antylichwiarska wprowadziła ogromne ograniczenie, w którym wskazuje, że suma pozaodsetkowych kosztów kredytu nie może przekroczyć 25 proc. całkowitej kwoty części stałej kredytu oraz 30 proc. całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym.

  • Firma pożyczkowa z wkładem minimalnym – przed wprowadzeniem ustawy założenie działalności polegającej na sprzedawaniu usług finansowych nie było trudne. Obecnie niezbędne jest posiadanie kapitału w wysokości minimum 200 tys. zł, a firma może funkcjonować wyłącznie na zasadzie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

  • RRSO podane na tacy – Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód klient musi otrzymać informację o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

1https://rekinfinansow.pl/ustawa-antylichwiarska/