Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół

Choć zaciągnięcie zobowiązania wobec rodziców i przyjaciół bywa bardziej stresujące niż pożyczka od instytucji pozabankowej, zdarza się, że jest to jedyne rozwiązanie, z jakiego w danej sytuacji można skorzystać. Aby nie utracić bliskich więzi należy dokładnie oszacować swoją sytuację finansową w kolejnych miesiącach oraz dopełnić potrzebnych formalności.

Zastanów się, ile możesz pożyczyć

Choć niekiedy sytuacja wymaga sporych kwot, należy przemyśleć, czy pożyczenie całości od rodziny będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli przyszłe miesiące nie zapowiadają się lepiej, warto rozważyć, czy pożyczona kwota nie powinna być mniejsza niż obecny wydatek, a na pokrycie jego pozostałości lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie oszczędności i źródeł dodatkowego dochodu. W wielu przypadkach osoby pożyczające zwracają dług w ustalonym czasie, jednak zdarza się również, gdy nie wywiązują się z umowy. W uniknięciu takiej sytuacji i nieprzyjemności z nią związanych pomoże oszacowanie, ile możemy pożyczyć, by móc w terminie zwrócić pieniądze.

Sporządź umowę

Dokument ten będzie świadczył o dobrych zamiarach wobec osoby, która pożycza gotówkę. Umowa również jest narzucona przez polskie prawo wtedy, gdy pożyczona kwota przekracza 500 złotych. W dokumencie należy zawrzeć dane osobowe obu stron, pożyczoną kwotę oraz termin jej spłaty, a także dodatkowe warunki, jak na przykład odsetki.

Kiedy zgłosić pożyczkę do Urzędu Skarbowego?

Jeśli kwota pożyczki od przyjaciela przekracza 5 tys. złotych, konieczne jest wypełnienie deklaracji PCC-3 i zapłacenie podatku w wysokości 2 proc. wartości pożyczki. Jeśli pożyczka udzielona jest na procent, przyjaciel powinien otrzymaną kwotą wykazać w zeznaniu rocznym PIT i zapłacić 19 proc. podatku zryczałtowanego. Pożyczka od rodziny objęta podatkiem wynosi więcej niż 9637 złotych. Pominięcie tej formalności, a więc niezłożenie deklaracji w terminie do 14 dni od zawarcia umowy wiązać się będzie z karą nałożoną przez Urząd Skarbowy, która wynosić będzie aż 20 proc. wartości pożyczki.