konsumencka a długoterminowa pożyczka

Czego wymagają firmy pożyczkowe? O tym, jak uzyskać pożyczkę długoterminową lub konsumencką dla zadłużonych?

Wybierając ofertę pożyczkową, rzadko kiedy konsumenci decydują się na dokładne sprawdzenie tego, czego wymagają dane firmy. Decyzję podejmują na podstawie szczegółów dotyczących sposobu spłaty czy wysokości RRSO. Tymczasem niejednokrotnie nieudana aplikacja ma związek właśnie z wymaganiami ze strony instytucji pozabankowej. Czego mogą dotyczyć?

Obywatelstwo dla pożyczki długoterminowej dla zadłużonych

Jednym z wymogów, z którymi mogą spotkać się konsumenci podczas próby wzięcia pożyczki, w tym także pożyczki konsumenckiej długoterminowej dla zadłużonych, jest obywatelstwo. Jeszcze w przypadku tzw. chwilówek, kredytów bez rat, nie ma mowy o jakimkolwiek ograniczeniu. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z inną sytuacją. Dlatego większość firm pożyczkowych decyduje się zawrzeć umowę tylko z osobami, które posiadają obywatelstwo polskie i mogą prawnie przebywać na terenie kraju.

Dokładne dane i dowód osobisty

Obok obywatelstwa, z pewnością potrzebny będzie dowód osobisty. Nie ma na rynku pożyczek firmy, która udzielałaby operacji udostępniania gotówki osobom, które nie wylegitymują się. Dowód jest podstawą do zdobycia takich danych jak:

  • Numer PESEL, indywidualny dla każdego obywatela polskiego,
  • Dane osobowe, w tym imię i nazwisko oraz data wydania dowodu,
  • Numer dokumentu.

Na ich podstawie zwykle przyznaje się pożyczkę, zarówno te krótkoterminowe, jak i pożyczka konsumencka długoterminowa dla zadłużonych.

Historia kredytowa i zdolność

Mimo wszystko istotną rolę w procesie przyznawania pieniędzy przez instytucję finansową jest historia kredytowa. Oczywiście, wiele z firm rezygnuje z respektowania dokładnych zapisów w Biurze Informacji Kredytowej i nie decyduje się określać zdolności kredytowej w sposób odmowny, co umożliwiają im przepisy o kredycie konsumenckim. Jednak ważne, by wiedzieć, że konsumencka historia kredytowa zostanie sprawdzona. Oczywiście nie musi ona negatywnie wpłynąć na decyzję, jednak warto mieć tego świadomość i być przygotowanym na różne ewentualności. Po prostu wybierać mądrze.